Módszereim
Pszichoterápia
Mi a pszichoterápia?
A pszichoterápia lelki zavarok pszichológiai módszerekkel történő kezelését jelenti.
Pszichológiai módszerek alatt elsősorban beszélgetést értünk, amit a terapeuta szakmai szempontok alapján vezet. A beszélgetés mellett használhatunk írásos, rajzos vagy képzeletbeli-képi technikákat is.
A beszélgetés valójában közös gondolkodást jelent a pácienssel. A terapeuta nem ad kész megoldásokat a páciens problémájára, hanem segít neki megtalálni a számára legmegfelelőbbet.
A páciensek bizonyos esetekben tudják, hogy mi a problémájuk, de nem tudják azt megoldani. Máskor viszont nem tudják pontosan, hogy mi is a baj forrása. Emiatt a pszichoterápia hossza személyenként eltérő lehet; általában hónapokban, néha években kell gondolkodni a kitűzött céltól függően.
Módszerspecifikus végzettségeim:
– autogén tréning
– viselkedés és kognitív terápia
– integratív hipnoterápia
– családterápia
Neuropszichológiai felmérés és terápia
Mi a neuropszichológia?
A neuropszichológia az agyi károsodások (pl. stroke, traumás fejsérülés) miatt kialakult működésbeli eltérések felmérésével és kezelésével foglalkozik.
A vizsgálat során felmérjük, hogy a károsodás milyen funkciókat érint, illetve azt, hogy ez hogyan hat a személy iskolai-munkahelyi, családi és társas működésére, élet-vezetésére. Felmérjük azt is, hogy melyek az ép funkciók, amelyekre alapozni lehet a terápiát.
Fontos, hogy maga a beteg mennyire akarja a kezelést, illetve, hogy a családtagok hogyan tudják segíteni a beteget a gyógyulásban.
Neurofeedback tréning
A neurofeedback egy olyan módszer, ahol a hajas fejbőrre helyezett EEG elektródák segítségével visszajelzést (feedback-et) kapunk az agy működésének bizonyos jellemzőiről, nevezetesen az agy felszínéről elvezetett különböző hullámok erősségéről (amplitúdójáról). Ez az alatt történik, miközben a személy nyugodt állapotban figyelemmel követ valamilyen képsorozatot egy képernyőn. A terapeuta a képernyőn követi a személy agyi hullámainak jellemzőit, és egy kb. egy órás felmérés segítségével meghatározza, hogy mely hullámtartományban, mely agyi terület fölött, milyen irányú változást (növelés vagy csökkentés) lenne szükséges a jobb szellemi teljesítmény eléréséhez.
A módszer alkalmazható mind egészséges, mind beteg (pl. stroke-on átesett) személyek szellemi funkcióinak, főleg figyelmi teljesítményének növeléséhez.