Visszatérő konfliktusai vannak?
Szeretne rajta változtatni?
A PSZICHOTERÁPIA SEGÍTHET
Sok kapcsolatot ront meg az, ha két olyan ember él együtt, aki nem tud engedni a „maga igazából”. Az igazság mindig szubjektív. A lelkileg stabil embernek nem jelent problémát megérteni és akár elfogadni a másik fél szempontjait. Azonban, ha valaki ettől kevesebbnek éri magát, akkor ez nehézzé válik. Az ilyen embernek elsődlegesen önmagával van gondja, ez viszont maga után vonja a kapcsolataiban megjelenő nehézségeket is. Sokszor valójában az irányításért folyik a harc, és nem a problémák megoldása a fontos. A kontrollért lehet küzdeni nyíltan, de akár burkoltan is – például a mártírszerep felvételével. A párkapcsolati játszmák valójában újra és újra ismétlődő „forgatókönyv” szerint működnek, és valódi megelégedettség-érzéshez sosem vezetnek. Kimerítik a harcoló felek energiáit, és mély nem-értettség érzést váltanak ki.
Pszichoterápia segítségével az ilyen személyek jobban megérthetik önmagukat és azt, hogy hogyan javíthatnak emberi kapcsolataikon.
Kinek nem ajánlható a pszichoterápia?
Annak, aki:
mástól várja a megoldást
nem hajlandó erőfeszítést tenni azért, hogy változzon
csupán panaszkodni vagy csevegni akar
nem nyitott arra, hogy új összefüggéseket fedezzen fel önmagával kapcsolatban
Gyakran ismételt kérdések
Meggyógyulok?
A legtöbb lelki zavar aránylag jól gyógyítható, de azt fontos tudni, hogy a pszichoterápia a kliens részéről valódi elkötelezettséget és erőfeszítést kíván. Néha előfordulhatnak olyan tünetek, problémák, amelyek nem változnak. Lehet, hogy ezekre más időpontban, más módszerrel tud megoldást találni.
Mennyi ideig tart a terápia?
Ez leginkább attól függ, hogy mennyire mély változást szeretnénk elérni. Sokféle tünet akár 10-20 ülésben is csökkenthető, azonban a mély és tartós pozitív irányú változások általában ettől több időt igényelnek.
Milyen gyakran kell járni?
Általában heti egy alkalom ajánlott.
Mitől függ a gyógyulásom?
Ez mindig többtényezős. Befolyásolja a probléma jellege és súlyossága, illetve az, hogy mennyi ideje áll fenn. Fontos az Ön hozzájárulása is a terápiához, az, hogy mennyi erőfeszítést tesz problémája megoldása érdekében.